Pomoc

NEW ARTICLE

Ako sa naučiť nový jazyk: Začnite so správnymi zdrojmi








Rozhodli ste sa teda začať učiť nový jazyk, no nie ste si istí, kde začať.

Potrebujete zdroje – knihy, kurzy, aplikácie alebo iné učebné materiály, ktoré vám pomôžu usmerniť vašu cestu.

Čo robíš?

Prvé miesto, kam sa obrátite, je internet. Stačí pár kliknutí myšou a nájdete zoznamy desiatok učebných materiálov pre akýkoľvek jazyk, ktorý sa chcete naučiť.

Potom sa ocitnete v jednom z dvoch rôznych scenárov:

Ak máte peniaze, začnete zbierať všetko, čo má dobré hodnotenie – možno gramatiku, slovník alebo príručku plnú časovaných slovies.
Ak nemáte veľa peňazí, začnete zvažovať svoje možnosti. Pokúšate sa zistiť, koľko zo svojich zárobkov môžete rozpočítať na nové jazykové materiály a uspokojíte sa s tým, čo je cenovo dostupné – možno len krátky kurz pre začiatočníkov a pár populárnych aplikácií pre smartfóny.

Nech je to akokoľvek, celkový výsledok je rovnaký: nazbierali ste toľko zdrojov, koľko ste mohli mať.

Čo bude ďalej? Uľahčuje vám prístup ku všetkým týmto zdrojom skutočne život? Pomáha vám to rozbehnúť sa s novým cudzím jazykom?

Podľa mojich skúseností je odpoveď nie. Ak si nedáte pozor, prístup k množstvu zdrojov môže veci v skutočnosti sťažiť, nie zjednodušiť.

Uisťujem vás: existuje lepší spôsob, ako si vybrať zdroje. Taký, ktorý je jednoduchší pre vašu myseľ a vaše peniaze.
Dnes som tu, aby som vás to naučil lepšie.

Poďme sa ponoriť!

Prečo väčší výber nie je vždy lepší



psychológ Barry Schwartz je presvedčený, že viac možností na výber môže spôsobiť, že budete menej spokojní a menej efektívni v tom, čo robíte.

Nazýva to „paradox voľby“ a redukuje to na štyri faktory: ľútosť (a očakávaná ľútosť), náklady príležitosti, eskalácia očakávaní a sebaobviňovanie.
Pozrime sa, ako každý z nich funguje v kontexte výberu jazykových prostriedkov:

1. Ľútosť a očakávaná ľútosť – ak si vyberieme nesprávny zdroj, ľutujeme, že sme si nevybrali iné, možno lepšie.

2. Náklady príležitosti – výber jedného zdroja nás stojí čas a peniaze, ktoré nemôžeme minúť na iné zdroje.

3. Eskalácia očakávaní – pri toľkých možnostiach očakávame, že dokážeme nájsť pre nás „dokonalý“ zdroj.

4. Sebaobviňovanie – ak si z mnohých alternatív vyberieme nesprávny zdroj, môžeme si za to sami.
Ako môžeme ako študenti jazykov bojovať proti tomuto paradoxu? Ako to urobiť, aby sme si spomedzi všetkých dostupných zdrojov jazykového vzdelávania vybrali tie správne?
Tu sú tri kroky, ktorými sa môžete riadiť, aby ste si nielen vybrali ten správny zdroj, ale aby ste z neho aj čo najlepšie využili.

1. Hľadajte zdroje, ktoré zodpovedajú vašej úrovni, štýlu učenia a cieľom




Prvým krokom k prekonaniu paradoxu výberu je urobiť ho tak, aby ste mali menej možností na výber.

Ak to chcete urobiť, musíte si sadnúť a pokúsiť sa odpovedať na tri otázky:

→ Aká je moja aktuálna úroveň zručností v mojom cieľovom jazyku?
→ Čo považujem za príjemné na učení?
→ Aké sú moje ciele v oblasti jazykového vzdelávania?

Úroveň zručnosti


Najprv by ste mali obmedziť svoje možnosti tak, aby obsahovali iba zdroje, ktoré sú pre vás zrozumiteľné. Typy jazykov zahrnuté v zdroji by mali byť dostatočne prístupné, aby ste sa mohli učiť nové veci bez toho, aby ste sa cítili príliš preťažení.

Potešenie


Všetci máme iné preferencie, ako sa radi učíme a prijímame nové informácie. Niektorí ľudia (ako ja) milujú knihy a iné papierové materiály. Iní prisahajú na aplikácie, ktoré menia učenie na akúsi hru. Existuje tiež veľa ľudí, ktorí majú radi praktický prístup k učeniu, kde si môžu priamo precvičiť všetko, čo sa naučili.

Zúžte svoje zdroje podľa toho, čo je podľa vás na výučbe jazykov najpríjemnejšie. Ak sa vám niektorý formát alebo metóda zdá nudná, nepoužívajte ju! To platí aj pre estetickejšie možnosti – ak je zdroj príliš škaredý, chybný alebo nespoľahlivý, nemusíte sa nútiť, aby ste si ho vybrali.

Ciele


Váš zdroj by vám mal byť užitočný aj pri dosahovaní vašich cieľov jazykového vzdelávania. Ak narazíte na vysoko hodnotený zdroj o písaní a napriek tomu nemáte v pláne veľa písať vo svojom cieľovom jazyku, môžete ho pokojne ignorovať.

Použitím týchto troch kritérií môžete výrazne zúžiť svoje možnosti tak, aby všetko, čo zostane, bolo pre vás zrozumiteľné, príjemné a užitočné.

2. Vyberte si jeden zdroj a držte sa ho





V tomto bode by ste mali mať oveľa menej možností na výber v porovnaní s tým, keď ste začínali.

Ďalším krokom je identifikácia najlepšieho zdroja pre vás a zaviazanie sa k nemu.

Bude to vyžadovať trochu výskumu.

Najprv si vezmite zoznam zrozumiteľných, príjemných a užitočných zdrojov a pokúste sa identifikovať, ktoré sa zdajú byť najzrozumiteľnejšie, najpríjemnejšie a najužitočnejšie. Ak musíte, urobte si rebríček.
Potom vyhľadajte online recenzie a odporúčania pre položky s najvyšším hodnotením vo vašom zozname. Postupným pohľadom na každý zdroj by ste mali byť schopní zistiť, ktoré produkty sa odporúčajú viac ako iné.

Nakoniec, ak môžete, skúste zistiť, či môžete získať skúsenosti z prvej ruky s vašimi potenciálnymi zdrojmi. Ak si prezeráte kurzy založené na knihách, zamierte do miestneho kníhkupectva a prelistujte si ich. Ak máte o aplikáciu záujem, pozrite sa, či nie je k dispozícii bezplatná skúšobná verzia, ktorú môžete použiť.

Medzi vašimi vlastnými hodnoteniami a odporúčaniami iných by ste mali byť schopní identifikovať jeden zdroj, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.
Ak ste pripravení, je konečne čas vytiahnuť peňaženku a nakúpiť.

To však nie je posledný krok. Keď si vyberiete jeden zdroj, s ktorým budete pracovať, chcem, aby ste sa zaviazali .


Zaviažte sa používať tento zdroj a iba tento zdroj počas nasledujúcich troch mesiacov.

Tento druh záväzku vám pomôže vyhnúť sa ľútosti, ktorá tak často prichádza spolu s paradoxom výberu, a prinúti vás skutočne sa oboznámiť s produktom skôr, ako sa obrátite na alternatívu.

3. Naučte sa, ako získať čo najväčšiu hodnotu zo zdroja



Hoci ste sa zaviazali, že sa nasledujúce tri mesiace budete držať jednej knihy, jedného kurzu, jednej aplikácie alebo jednej triedy, veci nie sú také obmedzujúce, ako by sa mohlo zdať.

Materiály na výučbu jazykov sú nástroje. Nástroj možno použiť na mnoho rôznych účelov. Na stavbu alebo na ničenie sa dá použiť napríklad kladivo. Vytvárať alebo zabíjať. Konečné použitie kladiva závisí výlučne od osoby, ktorá kladivo ovláda, nie od samotného kladiva.

Vami vybraný jazykový zdroj funguje rovnakým spôsobom. Dokáže veľa vecí, ale konečný efekt, ktorý z toho získate, je len na vás.

Určite ste to videli na vlastnej koži na hodinách jazykov v škole. Hoci každý začína na rovnakej úrovni, s rovnakými knihami, niektorí ľudia dosahujú oveľa lepšie výsledky ako ostatní.
A podľa môjho názoru to má menej spoločného s talentom a viac s tým, ako každý študent využíva zdroje, ktoré má k dispozícii.

Ak chcete svoj vybraný zdroj využiť čo najefektívnejším spôsobom, musíte to chápať ako spôsob budovania procedurálnych zručností, a nie ako deklaratívne znalosti.

Procedurálne zručnosti pozostávajú zo znalosti toho, ako niečo urobiť. Jazyk je v skutočnosti o procedurálnych zručnostiach – ako vysloviť určité zvuky, ako správne intonovať vetu, ako efektívne počúvať.
Naproti tomu deklaratívne poznanie je poznanie faktov. Keďže väčšina tém vo vzdelávacom prostredí zahŕňa deklaratívne znalosti, ľudia predpokladajú, že jazyky v prvom rade fungujú týmto spôsobom. To je dôvod, prečo sú začiatočníci jazykov tak posadnutí zapamätaním si zoznamov slovnej zásoby , tabuliek so slovesami a zložitých vysvetlení gramatiky .


Jazyk samozrejme zahŕňa určité deklaratívne znalosti, ale väčšinou ide o rozsiahly súbor procedurálnych zručností. Takže keď začnete používať vybratý zdroj, musíte interpretovať (alebo reinterpretovať) obsah v tomto zdroji, aby vám pomohol zlepšiť konkrétne zručnosti.
Takže namiesto:

→ Vytváranie zoznamov jednotlivých slov → Precvičte si usporiadanie slov a fráz, aby ste vytvorili nové, zmysluplné vety
→ Štúdium vysvetliviek gramatiky → Precvičte si používanie tejto gramatickej štruktúry v kontexte, či už hovorením alebo písaním
→ Precvičovanie tabuliek so slovesami → Precvičte si používanie týchto slovies v rôznych hovorených alebo napísaných vetách.
Jednoduchý spôsob, ako zistiť, či sa niečo učíte deklaratívnym spôsobom namiesto procedurálneho, je položiť si toto:

'Máš pocit, že si niečo pamätám alebo to používam?'
Ak to vyzerá ako memorovanie, je to deklaratívne. Ak máte chuť niečo použiť, je to procedurálne.

Snažte sa čo najviac využiť svoje zdroje na precvičenie procedurálnych zručností.

Vezmite si svoj vybraný zdroj a naučte sa nový jazyk




Vo svete, kde je nájdenie dobrých zdrojov na výučbu jazykov najjednoduchšie, aké kedy bolo, môže byť prekvapujúce, aké ťažké je skutočne sa naučiť.
Verím, že vinníkom je paradox voľby; máme k dispozícii toľko možností, že nevieme, ktorá je tá správna. Navyše sa bojíme, že sa rozhodneme zle.

V tomto článku som vám načrtol spôsob, ako túto prekážku prekonať.

Mal by si:

→ Hľadajte zrozumiteľné, zábavné a užitočné učebné materiály
→ Zaviažte sa používať jeden zdroj naraz
→ Zistite, ako z tohto zdroja vyťažiť maximum
Keď budete postupovať podľa týchto krokov, už nebudete viazaní možnosťami, ktoré máte k dispozícii. Namiesto toho ste nimi oslobodení. S jediným zdrojom v ruke budete môcť napredovať na svojej ceste a konečne sa začať učiť nový jazyk.

Napísal Luca Lampariello

Related topics:

Comments

Filter by Language:
 1 All