Language/Turkish/Culture/History-and-Geography/hu

Innen: Polyglot Club WIKI
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
This lesson can still be improved. EDIT IT NOW! & become VIP
Rate this lesson:
0.00
(0 votes)

Turkish-Language-PolyglotClub-Large.png
TörökKultúra0-tól A1-es tanfolyamTörténelem és földrajz

Történelem[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az ókori Törökország[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az ókorban a területet a perzsák, görögök, rómaiak és bizánciak is uralták. A törökök a 11. században érkeztek a területre. Az Oszmán Birodalom létrejötte után Törökország nagy része az Oszmán Birodalom területévé vált.

Az Oszmán Birodalom[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az Oszmán Birodalom a 14. században jött létre. A birodalom 600 éven át létezett, és nagy hatással volt a világra. Az Oszmán Birodalom területe a Balkántól a Közel-Keletig terjedt. Az Oszmán Birodalom feloszlása után a modern Törökország létrejött.

A modern Törökország[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Törökország 1923-ban jött létre, miután az Oszmán Birodalom feloszlott. Mustafa Kemal Atatürk az első elnöke volt a modern Törökországnak. Atatürk modernizálta Törökországot és átalakította a társadalmat és a kultúrát. Ma Törökország egy demokratikus ország, amely az Európai Unióval is jó kapcsolatokat ápol.

Földrajz[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Törökország egy európai és ázsiai ország, amely a Földközi-tenger és az Égei-tenger partján található. Törökország 780 580 négyzetkilométer területű, és a világ 37. legnagyobb országa. Törökország 81 tartományra van osztva, és Ankara a főváros. Törökországban több, mint 80 millió ember él.

A Törökországi éghajlat[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Törökország éghajlata változó. A partvidékek mediterrán éghajlatúak, míg az Anatóliai-fennsík száraz, kontinentális éghajlatú. Törökországban az átlagos hőmérséklet a parton télen 15-20 fok, nyáron pedig 30-40 fok között mozog. Az Anatóliai-fennsíkon télen -10 és 0 fok között, nyáron pedig 20-30 fok között van az átlaghőmérséklet.

Törökország természeti kincsei[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Törökország gazdag természeti kincsekben. Az országban találhatóak gyönyörű tengerpartok, hegyek, folyók és tavak. Törökországban található a Földközi-tenger keleti medencéjének legnagyobb tava, a Van-tó is. Az országban termő gyümölcsök közé tartozik a szőlő, a narancs, a gránátalma és az olajbogyó.

Törökország nevezetességei[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Törökországban számos nevezetesség található. Az országban található az egyik legismertebb építmény a világon, az Isztambuli Kék mecset. Törökországban található a Pamukkale természeti csodája, amely egy mesés kalciumos forrásokból álló terület. Törökországban található a Cappadocia, amely egy olyan terület, amely vulkáni hamuból és kőből áll, és amelyet az emberek barlanglakásokba alakítottak át.

Törökország nyelve[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A török nyelv a török nép hivatalos nyelve, amelyet mintegy 88 millióan beszélnek világszerte. A török nyelv az agglutináló nyelvek csoportjába tartozik. Az agglutináló nyelvekben a szavak jelentése különböző jelentéssel bővíthető. A török nyelvnek nincsenek nemi vagy számragjai.

Törökország ételei[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Törökországban az ételek sokféle ízvilágot képviselnek. Az egyik leghíresebb étel a török kebab, amely marhahúsból készül. A török kebabot általában rizs, zöldségek és szószok kísérik. A török konyha gazdag salátákkal, levesekkel és desszertekkel is. Az egyik legnépszerűbb desszert a baklava, amely egy édes sütemény, amely dióból és leveles tésztából készül.

Törökország sportja[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A legnépszerűbb sport Törökországban a labdarúgás. A török labdarúgó-bajnokság egyik legnagyobb csapata a Galatasaray. Törökországban a kosárlabda és az ökölvívás is népszerű sportágak. A törökországi sportolók a nemzetközi sporteseményeken, mint például az olimpián, számos érmet szereztek.


Egyéb leckék[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]


Contributors

Maintenance script


Create a new Lesson