Language/Turkish/Culture/Traditions-and-Customs/hr

Izvor: Polyglot Club WIKI
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje
This lesson can still be improved. EDIT IT NOW! & become VIP
Rate this lesson:
0.00
(0 votes)

Turkish-Language-PolyglotClub-Large.png
TurskiKulturaOd 0 do A1 tečajaTradicije i običaji

Običaji i tradicije u Turskoj[uredi | uredi kôd]

Turska je zemlja bogata kulturnom baštinom, a njezini običaji i tradicije odražavaju njezinu bogatu povijest i raznoliku etničku pozadinu. U ovoj lekciji naučit ćete o nekim od najzanimljivijih običaja i tradicija u Turskoj, uključujući vjenčanja, sprovode i druge društvene događaje.

Vjenčanja[uredi | uredi kôd]

Vjenčanja su važni događaji u turskoj kulturi i obično su velike i raskošne proslave. Vjenčanja se obično održavaju tijekom ljeta, a obično traju tri dana.

Turski običaj je da se mladoženja i njegova obitelj okupe u hotelu ili restoranu, dok se mlada obično priprema kod kuće. Na dan vjenčanja, mladoženja i njegova obitelj odlaze u kuću mlade kako bi je odveli na ceremoniju. Mladoženja često nosi tradicionalnu tursku odjeću, dok mlada nosi bijelu vjenčanicu.

Na ceremoniji se obično izvode rituali poput pranja ruku, razmjene prstenova i potpisivanja bračnog ugovora. Nakon ceremonije, par i njihovi gosti odlaze na banket, gdje se služe tradicionalna jela poput kebaba i baklave.

Turski običaj je da se na vjenčanju igra tradicionalna plesna igra zvana "halay". Ova igra se izvodi u krugu, a svi sudionici drže se za ruke dok se kreću u ritmu glazbe.

Sprovodi[uredi | uredi kôd]

Sprovodi su također važni događaji u turskoj kulturi. Turski običaj je da se sprovodi održavaju što je prije moguće nakon smrti, obično unutar 24 sata.

Na sprovodu, obitelj i prijatelji okupljaju se kako bi izrazili sućut i prisjetili se pokojnika. Turski običaj je da se tijelo pokojnika prvo pere i oblači u bijelu odjeću. Nakon toga, tijelo se obično iznosi na ulicu, gdje se čita molitva i pjeva se pjesma.

Nakon sprovoda, obitelj i prijatelji obično se okupljaju na domjenku. Turska jela poput "dolme" (punjenog povrća) i "pilava" (riža s mesom) obično se poslužuju na sprovodu.

Ostali društveni događaji[uredi | uredi kôd]

U Turskoj postoje mnogi drugi društveni događaji koji su u skladu s tradicijama i običajima zemlje. Na primjer, "Ramazanska bajram" je važan turski praznik koji se slavi nakon mjeseca posta. Ovaj praznik traje tri dana i obilježava se obiteljskim okupljanjima, molitvama i darivanjem siromašnima.

Turski običaj je da se na "Ramazanskoj bajram" poslužuje "baklava" (slastica od oraha i tijesta) i "lokum" (slatkiš od šećera i gume).

Rječnik[uredi | uredi kôd]

U nastavku se nalazi rječnik s nekim od najčešćih riječi i izraza povezanih s turskim tradicijama i običajima:

Turski Izgovor Hrvatski
Vjenčanje Ven-cha-nje Vjenčanje
Mladoženja Mla-do-že-nja Mladoženja
Mlada Mla-da Mlada
Halay Ha-laj Halay (vrsta tradicionalnog plesa)
Sprovod Spro-vod Sprovod
Sućut Su-ćut Sućut
Ramazanska bajram Ra-ma-zan-ska baj-ram Ramazanska bajram (turski praznik)
Baklava Bak-la-va Baklava (slastica)
Lokum Lo-kum Lokum (slatkiš)



Ostale lekcije[uredi | uredi kôd]


Contributors

Maintenance script


Create a new Lesson